Dlaczego należy dokładnie czytać etykiety karm dla zwierząt?

Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania zwierząt wśród właścicieli psów i kotów znacząco wzrosła. Dlatego też, dokładne zapoznanie się ze składem karmy staje się istotnym elementem decydującym o wyborze.

Wielu wiodących producentów karm dla psów i kotów umieszcza z przodu opakowań piękne zdjęcia i ilustracje zdrowych składników, które zachęcają konsumentów. Co tak na prawdę kryje się w atrakcyjnym opakowaniu przedstawia umieszczony z tyłu szczegółowy skład. Po jego analizie można sprawdzić, czy jedzenie naszego pupila jest rzeczywiście najwyższej jakości.

Dlaczego składnik wymieniony jako pierwszy jest najważniejszy? W jaki sposób niektóre marki klasyfikują składniki, aby ich produkty wydawały się zdrowsze? Dlaczego kukurydza nie jest najzdrowszym składnikiem? Warto poświęcić chwilę czasu aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Na co zwrócić uwagę porównując karmy.

Oceniając skład karmy dla zwierząt, warto zwrócić uwagę na:

  • Pierwszy wymieniany składnik jest najważniejszy, ponieważ znajduje się w karmie w większej ilości od składników wymienionych w dalszej kolejności. Składniki karmy dla psów i kotów muszą być wymieniane w porządku wagowym. Porównując poniższe etykiety widzimy, że pierwszym składnikiem karmy BLUE jest zawsze pełnowartościowe mięso z kurczaka, jagnięcina lub mięso z ryb. Pierwszym składnikiem karmy wiodącego producenta jest mielona kukurydza (trudno przyswajalna przez psy i koty oraz często kojarzona z alergią u psów).

Receptura BLUE Kurczak z Brązowym Ryżem

Receptura BLUE kurczak z brązowym ryżem

Wiodąca karma X

Składniki wiodącej karmy X
  • Pierwsze 10 składników stanowi zwykle 80% lub więcej całego składu suchej karmy i dobrze odzwierciedla ogólną jakość produktu. Jeżeli porównamy pierwsze 10 składników receptury BLUE Kurczak z Brązowym Ryżem z 10 składnikami wiodącej karmy dla psów, różnica w jakości staje się oczywista.
  • Niektórzy producenci karm dla psów i kotów używają szeregu metod klasyfikacji składników swoich produktów po to, aby składniki niższej jakości występowały na dalszych pozycjach listy. Na przykład: w składzie produktu może występować mięso z kurczaka, mielona kukurydza, gluten kukurydziany, mielona pszenica i otręby kukurydziane. Gdyby jednak zsumować wszystkie składniki uzyskiwane z kukurydzy w jeden, to ich masa zdecydowanie przekroczyłaby zawartość mięsa z kurczaka w danej karmie.
  • Należy dokładnie przeczytać wszystkie składniki umieszczone na końcu listy, aby dowiedzieć się czy w produkcie znajdują się sztuczne konserwanty i barwniki.

Składniki zdrowej karmy dla zwierząt.

Posiadając podstawową wiedzę na temat czytania etykiet, należy zorientować się, która grupa składników powinna się znaleźć w składzie zdrowej karmy, a której w nim nie powinno być.

  • Pełnowartościowe mięso, takie jak mięso z kurczaka,jagnięcina lub mięso z ryb stanowią źródło wysokiej jakości lekkostrawnego białka. Ma ono kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania, wzrostu i regeneracji organizmu oraz stanowi ważne źródło energii.
  • Pełnoziarniste zboża, takie jak brązowy ryż, jęczmień i płatki owsiane dostarczają węglowodanów, które zapewniają odpowiedni poziom energii.
  • Warzywa i owoce dostarczają niezbednych substancji fito-odżywczych, antyoksydantów i enzymów. Są źródłem naturalnych witamin, mikroelementów i błonnika, które poprawiają stan zdrowia zwierzęcia i zapewniają mu dobre samopoczucie.

Wiele karm dla psów i kotów wiodących marek zawiera niestety składniki, które są składnikami nienajwyższej jakości.

  • Produkty uboczne pochodzące z procesu uboju kurczaków i innych gatunków drobiu składają się z elementów pochodzących z tuszek, takich jak szyje, łapy, nie rozwinięte jaja i jelita. Nie zawierają piór, które mogą pojawiać się w takich ilościach, jakie mogą przedostawać się do nich w sposób niemożliwy do uniknięcia w czasie prawidłowego procesu przetwarzania.
  • Sztuczne barwniki i konserwanty chemiczne, takie jak BHA (butylowany hydroksyanizol), BHT (butylowany hydroksytoluen), etoksychina, glikol propylenowy nie mają żadnych wartości odżywczych i w nadmiarze mogą wykazywać działanie toksyczne.
  • Kukurydza, pszenica i soja są gorzej przyswajane przez zwierzęta oraz postrzegane są jako potencjalna przyczyna alergii.

Podsumowanie.

Wybór najlepszej karmy dla ukochanego psa i kota nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele karm, których producenci utrzymują, że oferowana przez nich formuła jest najzdrowsza. Dlatego też, podczas kolejnych zakupów warto dokładnie przyjrzeć się etykiecie wybranej przez Państwa karmy. Korzystając ze wskazówek dotyczących „czytania etykiet”, zdecydowanie łatwiej będzie dokonać wyboru odpowiedniej karmy dla czworonożnych członków Waszych rodzin.

Porównaj karmy dla psów z BLUE

Porównaj karmy dla kotów z BLUE

 
przejdź do sklepu

PRAWDZIWY
TEST BLUE

Czy składniki zawarte w karmie Twojego pupila są rzeczywiście tak zdrowe i odżywcze jak Ci się wydaje?