Co trzeba wiedzieć aby zapewnić zdrowe żywienie?

Każdego dnia podejmujemy decyzje dotyczące produktów, które będziemy spożywać. Jesteśmy świadomi, że właściwy sposób odżywiania jest jedną z najlepszych metod, by osiągnąć dobry stan zdrowia. Wielu z nas nie zawsze dokonuje zdrowych wyborów – w końcu trudno jest się oprzeć soczystemu cheeseburgerowi z frytkami.

Ta sama zasada tyczy się naszych ukochanych psów i kotów – jednak różnica polega na tym, że one nie mają wyboru co będą jadły. To my decydujemy, czy nasze zwierzęta dostają pełnowartościową karmę, czy nie. Tak jak w naszym przypadku, dokonany wybór może oznaczać dłuższe życie i lepszy stan zdrowia.

Co rozumiemy przez zdrowy sposób żywienia psa lub kota? Na rynku dostępnych jest wiele karm, a wybór tej najbardziej odpowiedniej wcale nie jest łatwy. Wystarczy zrozumieć zasady żywienia psów i kotów oraz posiadać odrobinę wiedzy na temat jakości składników zawartych w karmie, aby dokonać właściwego wyboru.

Zdrowe żywienie psów i kotów.

Tak jak my, nasi czworonożni członkowie rodzin potrzebują zbilansowanej diety, będącej połączeniem sześciu podstawowych składników odżywczych – białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, mikroelementów oraz wody. Optymalnie zbilansowana karma zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na energię, dostarcza odpowiednią ilość substancji budulcowych a także zapewnia dobre samopoczucie.

Niezwykle istotna jest jakość surowców użytych do produkcji karmy, bo to właśnie z nich pochodzą podstawowe składniki pokarmowe. Pełnowartościowe mięso z kurczaka jest źródłem białka wyższej jakości niż produkty uboczne pochodzące z procesu uboju kurczaków lub innych gatunków drobiu. Tłuszcz z kurczaka jest źródłem wyższej jakości niezbędnych kwasów tłuszczowych niż pozostałe tłuszcze zwierzęce. Takie subtelne różnice decydują, czy dana karma jest tak zdrowa, jak twierdzą jej producenci.

Białka

Białka to podstawowe „cegiełki” budujące komórki, tkanki, narządy, także enzymy, hormony oraz przeciwciała. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu i regeneracji organizmu oraz stanowią ważne źródło energii. Białka mogą pochodzić z różnych źródeł – bardziej wartościowego zwierzęcego oraz gorzej przyswajalnego – roślinnego. Źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso z kurczaka, jagnięcina, mięso z indyka, wołowina i mięso z ryb oraz jaja. Białka te mają pełny profil aminokwasowy, co oznacza, że zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, jakich potrzebuje Twój pies i kot.

Białka zbudowane są z aminokwasów, które dzielą się na aminokwasy egzogenne i endogenne. Aminokwasy egzogenne to takie, których organizm nie jest w stanie sam zsyntetyzować i muszą być dostarczone w diecie, np.: arginina i lizyna. Aminokwasy endogenne są wytwarzane przez organizm zwierzęcia w wystarczających dla niego ilościach.

Niezbędnym aminokwasem dla kotów jest tauryna. W przeciwieństwie do psów, koty nie są w stanie wytwarzać wystarczającej ilości tauryny, która zaspokoiłaby ich potrzeby. Tauryna jest niezbędna w zapobieganiu chorobom oczu i serca oraz wspomaga funkcjonowanie układu rozrodczego. Tauryna dodawana jest tylko do najlepszych karm dla kotów.

Tłuszcze

Tłuszcze to najbardziej skoncentrowana forma energii pochodząca z pożywienia – dostarczają ponad dwukrotnie więcej energii niż białka i węglowodany. Tłuszcze stanowią niezbędny element równowagi hormonalnej organizmu, gdyż są potrzebne do wytwarzania niektórych hormonów. Umożliwiają one także przyswajanie i wchłanianie witamin nierozpuszczalnych w wodzie – witamin A, D, E i K. Prawidłowy bilans tłuszczów można znaleźć tylko w najlepszych karmach dla psów i kotów.

Tłuszcze są źródłem kwasów tłuszczowych niezbędnych w diecie psów i kotów, gdyż – pomagają im zachować zdrową skórę i lśniącą sierść. Psy i koty wytwarzają część potrzebnych im kwasów tłuszczowych, a część (niezbędne kwasy tłuszczowe) należy dostarczyć im z pożywieniem.

Niezbędne kwasy tłuszczowe dzielą się na dwie grupy – kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Składniki takie jak tłuszcz z kurczaka oraz olej słonecznikowy stanowią znakomite źródło kwasów tłuszczowych Omega-6. Siemię lniane, olej ze śledzia atlantyckiego oraz olej z łososia to zasadnicze źródła kwasów tłuszczowych Omega-3.

Węglowodany

Węglowodany w diecie psów i kotów są istotnym źródłem energii. Pełne ziarna takie jak pełnoziarnisty ryż, pełnoziarnisty jęczmień czy płatki owsiane, to znakomite niskotłuszczowe źródło lekkostrawnych węglowodanów.

Pełne ziarna to również bogate źródło błonnika pokarmowego, który ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zawartość w karmie pełnych ziaren pomaga rozwiązać częsty u psów i kotów problem zaparć, które mogą być spowodowane dietą ubogą w błonnik.

Witaminy i chelaty związków mineralnych

Witaminy i mikroelementy wspomagają pracę enzymów trawiennych, równowagę hormonalną, a także rozwój kośćca i układu mięśniowego. Składniki te, są niezbędne do zapewnienia zdrowia skóry i sierści oraz wspomagają układ immunologiczny zwierzęcia.

Wysokiej jakości karma dla psów i kotów powinna zawierać odżywcze warzywa i owoce, które są źródłem wielu ważnych witamin. Zielony groszek, ziemniaki i marchew to znakomite źródła witaminy A, natomiast borówki amerykańskie to wspaniałe źródło witaminy C. Dodatek witamin to element, którego należy szukać w najlepszej karmie dla psów i kotów. Poniżej znajduje się lista najważniejszych witamin, których psy i koty potrzebują każdego dnia:

Witamina A — niezbędna dla zdrowia kości, zębów, sierści, skóry, oczu oraz błon śluzowych. Odgrywa istotną rolę w układzie immunologicznym, szczególnie w przypadku infekcji dróg oddechowych.

Witamina B12 — konieczna dla prawidłowego rozwoju i wzrostu, stosowana w leczeniu niektórych rodzajów uszkodzeń komórek nerwowych oraz niedokrwistości złośliwej.

Witamina C — silny przeciwutleniacz wspomagający układ immunologiczny w walce z chorobami bakteryjnymi i wirusowymi. Witamina C jest niezbędna także w profilaktyce chorób zwyrodnieniowych, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i bardzo wrażliwa na działanie wysokiej temperatury.

Witamina D — cenna dla skóry, kości, tkanki łącznej oraz serca. Niezbędna dla prawidłowego przyswajania i wykorzystywania wapnia i fosforu.

Witamina E — silny przeciwutleniacz, stymuluje krążenie krwi oraz wpływa na wydolność pracy serca.

W karmie BLUE, oprócz witamin znajduj się także mikroelementy, których potrzebują zwierzęta – mangan, żelazo, potas, miedź, wapń i fosfor.

Przyswajanie składników mineralnych u psów i kotów jest niepełne, dlatego ważne jest by stale uzupełniać ich dietę chelatami związków mineralnych. Chelatowany składnik mineralny to taki, który jest „dołączony” do łatwo przyswajalnego aminokwasu, dzięki czemu szybciej ulega wchłanianiu z przewodu pokarmowego do krwioobiegu zwierzęcia. Chelaty związków mineralnych, takie jak te, które wchodzą w skład karmy BLUE, wchłaniane są do czterech razy szybciej niż powszechnie stosowane nieorganiczne składniki mineralne.

Woda

Woda jest najważniejszym składnikiem organizmu i stanowi od 60% do 70% masy ciała dorosłego zwierzęcia. Woda to medium dla wszystkich reakcji chemicznych w organizmie zwierzęcia. Pożywienie może dostarczać część potrzebnej zwierzęciu wody – sucha karma zawiera jej do 10%, natomiast karma w puszkach nawet do 78%. Niezwykle ważne jest, by psy i koty miały stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Składniki niepożądane w karmie.

Skoro wiemy, jakie pełnowartościowe składniki wchodzą w skład zdrowej karmy, warto również wiedzieć, które składniki są w niej niepożądane. Co ciekawe, czytając etykiety karm dla psów i kotów widzimy, że niektóre z tych „niechcianych” składników znajdują się w składzie wielu wiodących karm dla zwierząt.

Uboczne produkty pochodzenia zwierzecego

Produkty uboczne pochodzące z procesu uboju kurczaków i innych gatunków drobiu składają się z elementów pochodzących z tuszek, takich jak szyje, łapy, nie rozwinięte jaja i jelita. Nie zawierają piór, które mogą pojawiać się w takich ilościach, jakie mogą przedostawać się do nich w sposób niemożliwy do uniknięcia w czasie prawidłowego procesu przetwarzania. Składniki określane jako produkty uboczne są tańszym zamiennikiem pełnowartościowego mięsa. Niektórzy producenci twierdzą, że są tej samej jakości co pełnowartościowe mięso lub ryby. Wielu właścicieli zwierząt zadaje sobie pytanie: „czy chcę, aby członek mojej rodziny jadł takie mięso”?

Kukurydza, pszenica i soja

Białko pochodzenia roślinnego posiada niekompletny dla psów i kotów profil aminokwasowy. Proteiny roślinne są gorzej przyswajane przez zwierzęta oraz postrzegane są jako potencjalna przyczyna alergii. Wielu producentów karm dla zwierząt dodaje kukurydzę, pszenicę i soję zamiast lepszego, choć droższego mięsa z drobiu lub ryb w celu zwiększenia zawartości białka w karmie.

Sztuczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty

Konserwanty takie jak BHA (butylowany hydroksyanizol), BHT (butylowany hydroksytoluen), etoksychina, glikol propylenowy nie mają żadnych wartości odżywczych i w nadmiarze mogą wykazywać działanie toksyczne. Część producentów karm dla zwierząt ucieka się do stosowania sztucznych barwników i dodatków smakowych w celu poprawy wyglądu i smaku karmy.

Czy wiesz, jak czytać etykiety z opakowań karm dla psów?

Najlepszym sposobem, by określić jakość karmy jest wnikliwe przeczytanie etykiety. Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki, na co należy zwrócić uwagę czytając skład produktu:

 • Składnik wymieniony jako pierwszy jest najważniejszy — znajduje się w karmie w większej ilości od pozostałych składników wymienionych w dalszej kolejności. Wszyscy producenci karm dla zwierząt mają obowiązek przedstawiać składniki karmy według porządku wagowego.

 • Najlepsze karmy dla zwierząt zawierają pełnowartościowe mięso z kurczaka, jagnięcinę, mięso z indyka, wpłowinę lub mięso z ryb. Są one wymienione na pierwszej pozycji listy składników.

 • Pierwsze 10 składników stanowi zwykle 80% lub więcej całego składu suchej karmy i odzwierciedla ogólną jakość produktu. Jeżeli porównamy pierwsze 10 składników karmy BLUE z 10 składnikami innej wiodącej karmy dla psów, różnica w jakości staje się oczywista.

 • Pierwszym składnikiem wymienianym w składzie karmy dla szczeniąt BLUE „Chicken and Brown Rice Recipe” – receptura Kurczak z Brązowym Ryżem jest pełnowartościowe mięso z kurczaka. Na dalszej pozycji znajdują się pełne ziarna oraz inne naturalne i zdrowe składniki. Pierwszym wymienionym składnikiem niektórych wiodących karm dla psów jest mielona kukurydza (trudno przyswajalna przez psy), jako drugi składnik wymieniona jest mączka z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz mączka zawierająca gluten kukurydziany.

Porównanie karmy dla psów – 10 najważniejszych składników

Karmy BLUE

 1. Mięso z kurczaka
 2. Mączka z kurczaka
 3. Pełnoziarnisty brązowy ryż
 4. Pełnoziarnisty jęczmień
 5. Płatki owsiane
 6. Żyto
 7. Całe ziemniaki
 8. Tłuszcz z kurczaka
 9. Mączka rybna
 10. Pulpa pomidorowa

Marka X

 1. Mielona kukurydza
 2. Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego
 3. Mączka kukurydziana zawierająca gluten
 4. Pełnoziarnista mąka pszenna
 5. Łój wołowy konserwowany mieszanką tokoferoli (źródło witaminy E)
 6. Mączka ryżowa
 7. Wołowina
 8. Mączka sojowa
 9. Cukier
 10. Sorbitol
 • Niektórzy producenci karm dla psów i kotów używają szeregu metod klasyfikacji składników swoich produktów, aby składniki niższej jakości występowały na dalszych pozycjach listy składników. Na przykład: w składzie produktu może występować kurczak, mielona kukurydza, gluten kukurydziany, mielona pszenica i otręby kukurydziane. Gdyby jednak zsumować wszystkie składniki uzyskiwane z kukurydzy w jeden, to ich masa zdecydowanie przekroczyłaby zawartość mięsa z kurczaka w danej karmie.
 • Aby przekonać się, czy dana karma zawiera sztuczne konserwanty i barwniki, trzeba przeczytać wszystkie składniki wymienione na końcu.

Mamy nadzieję, że podane informacje pomogą Państwu lepiej zrozumieć, co jest niezbędne do zapewnienia zwierzęciu naprawdę zdrowej i odżywczej diety. Mamy też dobrą wiadomość – karmy dla psów i kotów BLUE opracowano z uwzględnieniem wszystkich powyższych zasad – dzięki temu decyzja dotycząca, czym karmić zwierzęta, staje się o wiele łatwiejsza.

Porównaj karmy dla psów z BLUE

Porównaj karmy dla kotów z BLUE

 
przejdź do sklepu

PRAWDZIWY
TEST BLUE

Czy składniki zawarte w karmie Twojego pupila są rzeczywiście tak zdrowe i odżywcze jak Ci się wydaje?